A Wikipdibl, a szabad lexikonbl.
Az AC/DC egy ausztrl rockcsapat, amely a hard rock mfaj egyik kiemelked ttrje. 1973 decemberben, az ausztrliai Sydneyben alakult. Albumaikat vilgszerte elkpeszt szmban rtkestettk. A zenekar els harminc ve alatt hozzvetleg 160 milli pldnyban keltek el lemezeik. Az AC/DC nevhez fzdik minden idk legnagyobb pldnyszmban eladott hard rock albuma is, melynek cme Back In Black. Az 1980 jliusban megjelent albumbl napjainkig vilgszerte tbb mint 42 milli pldny kelt el.
[szerkeszts] A zenekar rvid trtnete
Az skt Young csald 1963-ban gy dnttt, hogy elhagyja otthont s Glasgowbl ttelepl az ausztrliai Sydneybe. William s Margaret Young kilenc gyermekk kzl nyolcat magval vitt, kzttk volt az ekkor mindssze tz esztends Malcolm s a nyolc esztends Angus is. A csaldbl elszr az egyik idsebb testvr, George alaptott zenekart The Easybeats nven, Johannes Jacob Hendrickus Vandenberg-gel (ismertebb nevn: Harry Vanda). Hamar komoly sikereket rtek el, m 1970-ben a csapat feloszlott. Sikereik nagy hatst gyakorlotak Malcolmra s Angusra, akik gy szintn a zenszi plyt vlasztottk. Elszr Malcolm ragdott gitrt, majd ezt ltva Angus is csatlakozott s nekiltott elsajttani a gitrozs alapjait.
Malcolm els egyttese, amelyhez 1971-ben csatlakozott, a Velvet Underground volt (ez nem a Lou Reed-fle Velvet Underground). Angus, akr csak btyja, 15 ves korban felhagyott iskolai tanulmnyaival s nyomdszknt kezdett dolgozni egy porn magazinnl. Ekzben megalaktotta lete els egyttest Tantrum nven. Itt szerezte els hivatsos zenszi tapasztalatait. 1973-ban a Velvet Underground feloszlott s Malcolm elhatrozta, hogy ltrehoz egy olyan csapatot, amely egyfajta kemnyebb, feszesebb hangzs, boogie alapokon nyugv rockot jtszik majd. Az tlet megvalstsba bevonta cst, Angus-t is, tovbb basszistnak Larry Van Kriedt, dobosnak Colin Burgess s nekesnek Dave Evans llt be a csapatba.
Mr csak olyan nevet kellett tallni az egyttesnek, amely rvid, knnyen megjegyezhet s hven tkrzi az ltaluk kpviselni kvnt elektronikus hard rock-ot. Vgl is az AC/DC nevet Malcolm s Angus egyik lenytestvre, Margaret adta a zenekarnak, aki a trtnet szerint egy varrgp htoldaln olvasta ezt a szmra jl cseng feliratot. Felttelezheten nem tudta annak pontos jelentst, de helyesen rrzett arra, hogy valami elektromossggal kapcsolatos jells lehet. Az j csapat els hivatalos fellpse 1973. december 31-n volt Sydney-ben, egy Chequers nev klubban.
1974-ben megkezddtek a koncertezsek mialatt szmtalan tagcsere trtnt. A dobos, Colin Burgess helyt sorban foglalta el Noel Taylor, Peter Clack, mg Larry Van Knedt basszistt Neil Smith, majd Rob Bailey vltotta fel. Ekkoriban szinte kizrlag feldolgozsokbl llt a zenei repertor. Chuck Berry, Beatles, Rolling Stones slgereit jtszottk, majd februrban, Sydneyben, az Albert Studios-nl rgztette els sajt szerzemnyeit a zenekar. Kt dalt vettek fel, a Can I Sit Next To You Girl-t s a Rockin' In The Parlour-t, a producerek Harry Vanda s George Young voltak. A dalokat jliusban adtk ki az Albert Records, illetve j-Zlandon a Polydor gondozsban, tovbb ekkor kszlt el a csapat els videoklipje is.
A zenekar trtnete sorn elfordult tagcserk kzl a legfontosabb 1974 szeptemberben trtnt. Dave Evans teljestmnyvel a tbbiek egyre elgedettlenebbek voltak, s mg az aktulis menedzser is elszmolsi vitba keveredett vele. Ekkoriban tnt fel a sznen egy bizonyos Ronald Belford Scott, aki ppen sofrknt dolgozott a zenekarnak s Young-khoz hasonlan egy skt bevndorl csald gyermeke volt. Noha korbban mr nhny egyttesben (The Spektors, The Valentines, Fraternity) prblkozott zenei tehettsgt megcsillogtatni, mint dobos s, mint nekes, de igazi sikert ezidig nem rt el. Nhny meghallgats utn az AC/DC gerinct alkot Young testvrek gy dntttek, hogy Scott legyen az j nekes.
Az j felllsban a csapat j lendletet is kapott. Malcolm vezregynisge, Angus rlt kamaszos gitrjtka, valamint Bon Scott "fenegyerek" stlusa kitn kombincinak bizonyult. A banda ekkor mg csak nhny nagyvros (Adelaide, Melbourne, Sydney) piszkos, fsts mulatiban lpett fel, de lpsrl lpsre, koncertrl koncertre egyre nagyobb hrnvre tettek szert.
A siker arra ksztette ket, hogy mr novemberben felvegyk a csapat trtnetnek els nagylemezt. A felvtelek mindssze tz nap alatt lezajlottak, majd Ausztrliban, 1975. februr 17-n megjelent az els AC/DC nagylemez. A High Voltage azonnal sikert aratott. Maga az album s arrl az els dal, a Baby Please Don't Go mrciusban felkerlt az ausztrl slgerlistra. Kzben a csapat felllsa is stabilizldott, amikor janurban Phil Rudd lett a dobos, mrciusban pedig Mark Evans a basszista.
Az AC/DC menetelse tretlen volt. Mrciusban – trtnetk sorn elszr – televzis msorban lptek fel. Az ABC tvcsatorna, azta legendss vlt Countdown-cm msora adott lehetsget Ausztrlia majdani legjelentsebb zenekarnak, hogy szlesebb kznsg eltt is bemutatkozzon. Nhny hnappal ksbb a High Voltage aranylemez lett, Melbourne-ben pedig a legjelentsebb knnyzenei eladv lptek el.
Jliusban mr a msodik nagylemezket vettk fel, amely az v vgn T.N.T.-cmmel kerlt a boltokba. Kzben a High Voltage eladsi mutati az egekbe szktek s mg az v vge eltt elrte a hromszoros aranylemez cmet.
Az 1976-os v ott kezddtt ahol az elz befejezdtt. A msodik album is kasszasiker. Tbb mint 100 000 pldnyban adtak el belle a kiadst kvet nhny hnapban. A mr orszgos hrnev AC/DC brhol is lpett fel, a siker garantlt volt, de Ausztrlin kvl mg jszerivel teljesen ismeretlenek voltak. Adott volt teht Michael Browning menedzsernek a feladat; a csapat bemutatsa az egsz vilgnak.
A nagyratr terv els lpse az reg kontitnes meghdtsa volt. Browning szerzdst kttt az amerikai Atlantic Records-szal, mely szerint k fogjk a csapat zenei anyagait kiadni Eurpban. Az zleti httr elsimtsa utn 1976. prilis elejn az AC/DC Londonba rkezett ahol az ppen divatos zenei irnyzatok kz remekl beilleszkedett a tvolrl rkezett csapat egyni s jszer stlusa. Elszr csak vatosan mutattk be ket a londoni mulatk kznsgnek, majd a sikerek lttn egyre btrabban vllaltak mind tbb fellpst. Mjus 14-n aztn megtrt a jg. High Voltage cmmel megjelent Londonban az els Ausztrlin kvli albumuk. A cm ugyan azonos volt az egy vvel korbban, Ausztrliban megjelent albumval, de a tartalmt az els kt nagylemez anyagbl vlogattk ssze. Ezt kveten mg b kt hnapig turnztak az Egyeslt Kirlysgban. Majd az angliai bemutatkozs s meglehetsen pozitv fogadtats utn tbb eurpai turn kvetkezett. Ennek keretben fellptek Svdorszgban, Belgiumban, Hollandiban, Dniban, Nmetorszgban, Franciaorszgban s mg Ausztriban is.
Mikzben a csapat mr hnapok ta Eurpban npszerstette magt, gondolt az otthonmaradt meglehetsen szles rajongi tborra s egy j stdialbummal kedveskedett nekik. A Dirty Deeds Done Dirt Cheap felvtelei mg mrciusban megtrtntek s szeptemberben, Ausztrliban s j-Zlandon ki is adtk.
Decemberben a csapat visszareplt Ausztrliba, hogy ott folytassa az j album npszerstst. A hazai rajongk nyolc hnap tvollt utn gy fogadtk a zenekart, mint hdt hsket. Aztn mg ebben a hnapban, hogy az idkzben szintn npesre duzzadt eurpai AC/DC fanatikusok se maradjanak kedvenck nlkl, Londonban is kiadtk a Dirty Deeds Done Dirt Cheap-et, m ez a verzi nem tartalmazta a Jailbreak s a R.I.P. (Rock in Peace) cm dalokat. Ezek helyett a T.N.T.-rl a Rocker kerlt fel, s egy korbban mg ki nem adott szm, a Love At First Feel.
Mg a fesztett temp sem ment az alkoti kedv rovsra. 1977 elejn, a sr koncertprogram alatt lezajlottak a kvetkez album, a Let There Be Rock stdi munklatai, majd mrciusban, Ausztrliban megjelent.
Michael Browning nagyratr terve, miszerint az AC/DC-t meg kell ismertetni a vilggal, Ausztrliban s Eurpban bevlt. St! Minden korbbi elkpzelst fellmlt. Termszetesen nem is akartak itt megllni, volt mg egy igen jelents piac, ami kiaknzsra vrt, ez pedig az USA. Mr 1976 szeptemberben megjelent az amerikai lemezboltokban a brit kiads High Voltage m nem volt komoly viszhangja. 1977 elejn lttszott elrkezettnek az id, hogy megtegyk a kvetkez igen fontos lpst a vilghrnv fel vezet ton. Kzben azonban Mark Evans szemlyes okokbl kilpett a zenekarbl. Helyt mjusban viharos gyorsasggal Cliff Williams foglalta el, aki azta sziklaszilrdan az AC/DC basszistja.
Mg a tervezett turn megkezdse eltt megjelent amerikban is a Let There Be Rock. Hrom hnappal az ausztrl kiads utn, de ngy hnappal az eurpai eltt. A csapat els USA-beli turnja az orszg dli partvidkn, nyron kezddtt s – megszaktva nhny eurpai fellpssel – tlen fejezdtt be. Floridban volt a legnagyobb koncert, itt 13 000 embernek adtak koncertet a Hollywood Sportatorium-ban. Az els, orszgot tszel turn sorn az apr kluboktl egszen a hatalmas stadionokig a legklnflbb helyeken lptek fel. A sorozat cscsa a New York-i Palladium-ban s a CBGB's klubban volt. Az elbbi helyen hasznlt Angus els zben vezetk nlkli gitrt.
Oktber 14-n, hossz kslekeds utn vgre megjelent Angliban is az v elejn felvett Let There Be Rock, amely a brit slgerlistn novemberben elrte a 17. helyet. Az amerikai turnt a mr emltett harmadik eurpai turn szaktotta meg, amellyel a csapat az j albumt kvnta npszersteni. Ahogyan az vrhat volt, ekkortjt az eurpai fellpsek mg fontosabbak voltak.
1977 vgn visszatrtek a tengeren tlra s – tbbek kztt – a New York-i Broadway-n, az Atlantic stdijban fellptek egy rdiadsban. A hanganyag ksbb megjelent kifejezetten rdis lemezlovasok rszre, aminek a Live From The Atlantic Studios-cmet adtk. Mra ebbl a kiadsbl nagyon kevs maradt meg, de 1997-ben, a Bonfire vlogatson jra kiadtk.
Kt amerikai fellpssorozat alatt vilgoss vlt, hogy az amerikai kznsg is ignyli az AC/DC lendletes, nyers stlus hard rock zenjt, m messze nem olyan kihezett erre, mint az ausztrl s az eurpai kznsg. Viszont kitart munkval s szmos fellpssel az amerikai kznsg is "meggyzhet".
A hagyomnyos jvi sydney-i pihen utn a csapat visszatrt az Albert Studios-ba Harry Vanda-val s George Young-gal, hogy felvegyk az j albumukat. 1978 mrciusban be is fejeztk a felvteleket, majd az Egyeslt Kirlysgban prilis 28-n megjelent a Powerage. Fogadtatsa csak tlagosra sikerlt, egy hnap mlva eljutott a brit slgerlista 26-ik helyig. Holott ezen az albumon szerepelt tbb olyan dal, amelyek a ksbbiekben a csapat legjobban sikerlt slgerei kz tartoznak. Ilyen pldul a Rock 'n' Roll Damnation, a Gimme a Bullet, a Riff Raff s a Sin City. A Powerage vilgkrli turn prilis 26-n, Angliban kezddtt, jnius vgtl pedig az USA-ban folytatdott. Itt egytt koncerteztek olyan hressgekkel, mint a Rainbow, Savoy Brown, Alice Cooper, Journey, Aerosmith, Scorpions s az UFO. Az egyttes kzel 100 helysznen lpett fel az llamokban, a pici kluboktl egszen az olyan neves helyekig, mint a Day On The Green szabadtri fesztivl San Francisco-ban. Ekkor az AC/DC hrneve jelentsen emelkedett s az amerikai turn vgre negyedmilli lemezt adtak el az USA-ban.
A Powerage koncertsorozat hanganyagnak vlogatsbl szletett meg a kvetkez nagylemez. Az If You Want Blood-cm koncertalbum oktberben, az amerikai turn vgn s a Powerage utn fl vvel jelent meg. A brit slgerlistn a 13-ik helyig jutott, mg az amerikai slgerlistn rgtn felkerlt a top 50-be. Egy maxi lemez nem sokkal az album utn 7 s 12 hvelykes vltozatban is megjelent az Atlantic kiadsban. Kt dal szerepelt rajta, a Whole Lotta Rosie s a Hell Ain't A Bad Place To Be.
Az If You Want Blood You've Got It-tel lezrult az AC/DC karrierjnek els szakasza s az Atlantic javaslatra producert cserltek. Eddie Kramer, aki korbban egytt dolgozott Jimi Hendrix-szel, a Kiss-szel s a Led Zeppelin-nel is, most az AC/DC kvetkez albumn dolgozhatott volna, de valahogy nem ment a munka. Ezrt Robert John 'Mutt' Lange lett a producer. Azonban nem csak a producert vltottak, hanem stdit is. A Roundhouse Studios-hoz szegdtek Londonba. Ezekkel a cserkkel a menedzsment is vltozott. Michael Browning-ot Peter Mensch vltotta fel, aki a New York-i Leber and Krebs szervezet tagja volt.
Az AC/DC korbban soha sem ksztett Ausztrlin kvl felvteleket, s soha sem dolgoztak hrom htnl tovbb egyetlen albumon. Most hat hnapot tltttek a Roundhouse Studios-ban 'Mutt' Lange-gal az j nagylemez felvtelein. Ez a hossz idszak remek alkalom volt arra, hogy a csapat tovbb tkletestse zenei hangzsvilgt. A kitart s aprlkos munka vgeztvel, jlius 27-n kiadtk a Highway To Hell-t, ami hamarosan a brit Top 10-es listn a nyolcadik helyre, mg az amerikai Top 20-ason a 17-ik helyre ugrott. Ausztrliban is komoly sikereket rtek el, egszen a 24. helyig jutott az album. Tovbb a Highway To Hell-nek volt a legpozitvabb sajt visszhangja a csapat addigi karrierje sorn.
1979 htralv rszben a banda az amerikai s a brit turnra koncentrlt. Az USA-ban szmos jelents koncerten lptek fel, mg ms csapatok elzenekaraknt is zenltek (Cheap Trick, UFO s Ted Nugent), de nem minden sztr tartotta j tletnek, hogy az AC/DC-vel osztozzon a sznpadon. Voltak akik egyenesen elutastottk ezt a lehetsget (pldul: Van Halen s Sammy Hagar). Az eladsi mutatk azonban a kznsg felttlen lelkesedst tkrztk. A csapat korbbi nagyratr terveiben szerepelt az Egyeslt llamok meghdtsa is, amit 1977-ben kezdek el s amelyet vgl a Highway To Hell-lel sikerlt vgrvnyesen megvalstani. Az album a tengerentlon mg 1979-ben elrte az egymillis pldnyszmot.
Mg a szoksos ausztrliai karcsonyi sznet eltt rszt vett a zenekar egy terjedelmes turnn Eurpban. Ennek keretben Prizsban, december 9-n, este 8 rai kezdettel adtk azt a koncertet, amit egy francia stb filmre vett. Az anyag a stdimunklatok utn 1980 vgn Let There Be Rock-cmmel mozifilmknt megjelent. Az azta kultuszfilm avanzslt alkots 1982 nyarn eljutott a magyar mozikba is Szljon a rock-cmmel.
Az j vtized tovbbi eurpai koncertekkel kezddtt Franciaorszgban s az Egyeslt Kirlysgban. Kzben a csapat djakat vehetett t a franciaorszgi s a kanadai eladsi mutatk alapjn. 1980. janur 27-n az angliai Southamptonban lptek fel s, mint ksbb kiderlt, ez volt Bon Scott utols koncertje.
1980. februr 20-n dlutn, bartja holtan tallta kocsija hts lsn Bon Scott-ot.
A hivatalos verzi szerint, februr 19-n, kedden Bon Scott hivatalos volt ebdre Ian Jeffrey-hez a turn menedzserhez. Dlutn fl htkor eljtt s a londoni Music Machine nev szrakozhelyre ment. Amikor a klub hajnali 3-kor bezrt Bon egy rgi haverjval, Alistair Kinnear-ral jtt el onnan. Kinnear kocsijval a sajt lakshoz hajtott, de amikor megrkeztek, Kinnear nem tudta a rszeg s ntudatlan bartjt megmozdtani, ezrt gy dnttt, hogy mgis hazaviszi Dulwich-i szllsra. Odarve mr felbreszteni sem tudta Bon-t. Megprblta kiemelni a kocsijbl, de kptelen volt r. Vgl otthagyta a kocsiban jszakra s elment aludni.
Kinnear 20-n a kora esti rkban bredt fel majd visszatrt Bon-hoz, de mg mindig teljesen ntudatlan llapotban tallt r. Ekkor gyorsan a King's College korhzba vitte a haverjt, de tl ks volt ahhoz, hogy Bon lett megmentsk. A krhzba rkezskor mr rk ta halott volt.
Boncolsa 22-n, pnteken zajlott le s a halottkm zrjelentsben a hall okaknt balesetet jellt meg, amelyet akut alkoholmrgezs okozott. A jegyzknyvben az is szerepelt, hogy Bon gyomrban flvegnyi whiskey volt a halla pillanatban. Valamint az jszaka folyamn, amikor eszmletlenl s nyakatekert testhelyzetben fekt a kocsiban, sszehnyta magt. Ennek eredmnye pedig a fulladshoz vezetett. Mindssze 33 ves volt.
Az egyttes tbbi tagjt az eset komolyan megviselte. Ismert volt, hogy Scott letvitele mr korbban is nhnyszor megbosszulta magt. A '60-as vekben tbbszr is sszetzsbe kerlt a rendrsggel. Az AC/DC-hez val csatlakozsa eltt egy komolyabb motorbalesetet szenvedett el, aminek kvetkeztben napokig kmban fekdt egy melbourne-i krhzban. 1978-ban pedig kbtszer tladagols miatt kerlt letveszlyes helyzetbe. A hallhre mgis derlt gbl a villmknt hatott zensztrsaira. Mrcius elsejn, Scott temetsn, maga a gyszol desapa prblt lelket nteni a tbbiekbe, s azzal btortotta ket, hogy folytatniuk kell. Ez volt az az egyttes amelyben fiatalon elhunyt fia megtallta szmtsait, amelyben a legnagyobb rmt lelte. Minden bizonnyal maga Bon is gy akarn, rvelt.
Mrcius els napjaiban Malcolm lpett elszr a tettek mezejre s vette ismt kezbe az irnytst. sszeterelte a banda tagokat, hogy sirnkozs helyett inkbb zenljenek. Noha ekkor mg sem nekesk, sem pedig konkrt elkpzelsk a jvre nzve nem volt. Malcolm visszaemlkezsei szerint a zenben prbltk megtallni lelki megnyugvsukat s sszeszedni gondolataikat. A vgs dntst azonban nem halogathattk tovbb. A menedzser s a kiad is trelmetlenl vrta dntsket a folyatatst illeten. Vgl hatroztak, folytatjk, de csak akkor ha mlt utdot tallnak Scott helyre. Kzben azzal is tisztban voltak, hogy Scott-tal egytt az AC/DC-bl is meghalt egy jkora rsz s ha j nekessel folytatjk tovbb, az mr egy msik AC/DC lesz.
Mrcius msodik felben kezddtek a meghallgatsok. A lehetsges jelltek kztt volt Youngk unokatestvre Stevie Wright a The Easybeats-bl, Steve Burton a brit The Starfighters-bl, Alan Fryer egy ausztrl zensz, akit sokan Scott-hoz hasonlnak tartottak, Gary Holton s Terry Schlesher. Vgl a csapat egy Anglia szakkeleti rszbl szrmaz, htkznapi mels megjelens fick mellett dnttt.
Brian Johnson ekkoriban prblta hamvaibl feltmasztani korbbi egyslgeres egyttest, a Geordie-t. Nem sok eslyt ltott a dologra ezrt szaktott idt a meghallgatsra. A trtnet szerint mikzben vrt a sorra teljesen belefeledkezve mindenbe nekillt bilirdozni a zenekar technikusaival, s amikor kvetkezett volna mr oda se hedertett, csak a jtk izgatta. Mr ez a knnyed hozzlls nagyon szimpatikus volt Young-knak, de a prbn sem kellett csaldniuk. Brian a sajt, egyni stlusban elnekelte a Whole lotta Rosie-t s mg nhny szmot. Ezzel vgkpp elbvlte a tbbieket. Tovbbi nhny jellt azrt tisztelett tette a meghallgatsokon, m a Young fivrek mr tudtk; Brian az emberk. Vgl prilis 8-n – Scott halla utn ht httel – hivatalosan is bejelentettk, Brian Johnson az AC/DC j nekese.
[szerkeszts] A zenekar jelenlegi s egykori tagjai